Esmalt mine ikka küsi tema käest, et kes on ja mis siin toimetab (ole alustuseks ühtlasi viisakas)
.
Eksisteerivad sellised asjad nagu inspektsioonid ja reglementeeritud surfi aukude tegemine (prooviaugud, teada saamaks kas on kultuurkihti või mitte) - ja seda võidakse teha ka metalliotsijaga ning juba teada oleval muistisel (vähesed muistised on nii lõpuni läbi kaevatud, et seal enam midagi teha pole).
Kui adekvaatset vastust ei anta siis helista Muinsuskaitseametisse.
--
Kui tegevus toimub sinule kuuluval maal siis peab tegevuseks olema eelnevalt sinu luba, selle puudumisel käitu nagu loata siseneja/toimetaja puhul. (Kui muistis on sinu maal on lisaks Muinsuskaitseametile ikkagi sinu luba tarvis.)
--
Kui tegevus toimub muistisel, peab selleks olema (lisaks) Muinsuskaitseameti luba - neid lubasid surfimiseks või inspekteerimiseks ikka antakse, seega on tõenäosus täiesti olemas, et toimetajal see luba on. Samas ei pea see tal ilmtingimata kaasas olema. Küsi järgi kes ta on ja mis toimetab ning kui on kahtlus siis helista Muinsuskaitseametisse.
--
Sellest teemast veidi. Seis detektoristide ja arheoloogide vahel on hetkel suhteliselt õnnetu. Paljude hobi-detektoristide varustus ja oskused ületavad tunduvalt enamike arheoloogide oma selles vallas (nimetagem seda spetsialiseerumiseks). Suurem enamus neist "aardeotsijaist" on teglikkuses täiesti normaalsed inimesed keda teema huvitab ja kes heal meelel arheolooge aitaks. Seadus aga keelab "röövarheoloogide" kaasamist/kasutamist objektidel.
Kui saaks hobi-detektoriste ametlikult kaevamistesse kaasata, saaksid sellest kasu kõik kolm osapoolt, arheoloog, detektorist, riik. Paljud objektid saaksid paremini läbi uuritud, paljud harrastajad saaksid reaalset kokkupuudet teadustööga ning arheoloogilise eetikaga, paljud "salakaevamised" ja seadusrikkumised jääksid ära. Praegu aga on ametkonnal absurdne hirm, et harrastaja tuleb kuu aega hiljem objektile tagasi, seda rüüstama
või siis saab oi-kui-raskekujulisi spetsiifilisi teadmisi mis temast veel kõvema "rüüstaja" teevad
- parem lihtsalt ära keelata. Oh jah
Kui see kõik kõrvale jätta siis - kõik arheoloogid kasutavad oma töös ka metallidetektori abi ja seda tihti ka enne kaevamisi pinda uurides. Fakt on, et kõrvalisel isikul on raske eristada arheoloogi röövarheoloogist (tihti on seda raske teha ka spetsialistil
).
Sestap lähenegem esialgu viisakalt ja rahulikult, ärgem eeldagem aga kontrolligem.