Postitas turmakoll 12:35 17. Juul 2009
Relv on võitleja käepikendus. Ei ole olemas parimat relva, on vaid käesoleva relva asjakohaseim kasutamine. Igal relval on eelised teatud olukorra ja eesmärkide puhul, ebasobivates tingimustes võib ta osutuda kasutuks. Sellepärast on väga tähtis valida sobiv relv. Relvad jagunevad nürideks ja teravateks, ühekäe ja kahekäe relvadeks. Kõige silmatorkavamateks omadusteks relva juures on tema pikkus ja kaal. Lisaks sihtotstarbelistele relvadele on olemas veel improviseeritud relvad, milleks võib olla ükskõik milline kättepuutuv ese.
Teravad relvad ja nürid relvad
Relvad jagunevad teravateks relvadeks ja nürideks relvadeks. Nüri löök tekitab vähem pindmisi vigastusi ja on mõeldud pigem luude purustamiseks. Sellepärast on nürid relvad tihti raskemad ja suurema löögijõuga.
Terariistad on vastase lõikamiseks, raiumiseks või torkamiseks, tekitades lahtiseid haavu pindmistest lõigetest kuini äraraiutud liikmeteni. Vastava terakujuga relv võib piisavalt tugeva löögijõu puhul läbistada ka turvise. Teravad relvad on odad, kirved, mõõgad, noad.
Kuna nüri relva löögipind on suurem, tabab see vastast kindlamini ega libise näiteks libedalt raudplaadilt nii kergelt kõrvale kui õhuke tera. Raske nuia löök võib vigastada ka raudrüüs vaenlast, tekitades talle tugevaid põrutusi. Nürid relvad on igasugused nuiad, alates lihtsast vemblast kuni erineva konstruktsiooniga metallnuiadeni, mille küljes võib leiduda ka teravaid osi. Omamoodi nüri relv on turniirimõõk, terariista nüri immitatsioon, mis on mõeldud harjutusteks ja ohutuks võistlemiseks.
Pikad ja lühikesed relvad
Relva pikkus määrab võitleja löögiulatuse. Suurem löögiulatus on ülim eelis, mis võitluses saab olla, selle vastu on raske midagi ette võtta. Vaenlane tabab sind enne, kui üldse temani küündid.
Relva pikkus võib muutuda puuduseks, kui vastasel õnnestub tungida liiga lähedale. Pikad relvad ei muuda nii kiirelt rünnaku suunda kui lühikesed ja vajavad manööverdamiseks vaba ruumi. Kitsastes siseruumides või tihedas võitlejate summas muutub isegi mõõk kasutuks, rääkimata odast, sellises olukorras on kõige parem kasutada nuga. Just tihedas võitlejate summas kasutamiseks oli mõeldud roomlaste gladius. Paremal puusal kantuna oli seda võimalik välja tõmmata isegi siis, kui käed olid vastu külgi litsutud. Samuti on väljaspool lahingolukorda suurte relvadega ebamugav liikuda ja neid igal pool kaasas vedada.
Enamalt jaolt on pikkade relvade näol tegemist kahekäerelvadega nagu oda, kahekäe kirves või hellebard. Kõige pikem relv on faalanksi oda, selle pikkus võib küündida kuue meetrini. Lühikest oda võib kasutada ka ühe käega. Mõõkadest on kõige pikemad bastard ja rapiir, mis võivad olla pikemad kui meeter.
Kõige lühemad relvad on igasugused noad, pistodad ja väikesed mõõgad nagu saks, gladius, lühike mereväe saabel või tääk. Kõige väiksema löögiulatusega ning samas kõige paremini varjatav relv on nukirauad, mille omamine on tänapäeval seadusega keelatud.
Rasked ja kerged relvad
Kaal mõjutab relva kiirust ja löögijõudu. Raske relv on aeglane, kuid tekitab kohutavaid purustusi. Lahingus on selline relv hea, sest lööb vastase ühe hoobiga rivist välja. Raske relva puuduseks on aeglane taastumine peale lööki, relv ei jõua piisavalt kiiresti tagasi kaitseasendisse või uuele löögile. Raske relva nõrku kaitseomadusi leevendab kilbi kasutamine lisarelvana või teiste üksuste toetus lahingrivis. Kerge relv on kiire, kuid tema löögijõud on väike. Vastase tabamine sellega on tõenäolisem, aga tabamus ei peata vastast sellise kindlusega kui raske löök.
Kõige raskemad on kahekäe relvad - kahekäe kirves, hellebard ja suur nui. Ka pikk oda võib olla päris raske ning kuna torkel on kogu energia suunatud ühte punkti, võib tulemus olla väga hirmuäratav.
Ühekäe nui ja ühekäe kirves võivad olla nii raksked relvad, kui ka väga kergeid, olenevalt tegumoest. Väga kerge ja kiire relv võib olla näiteks kergest puidust või rotangist kepp. Mõõkade seas leidub samuti raskemat tüüpi relvi nagu falkion, falkata või kahekäe mõõk. Valdavalt on mõõgad aga kergemapoolsed ja kaaluvad umbes kilo. Eriti kerged on igasugused uuema aja vehklemisrelvad, mis on arenenud välja saablist ja rapiirist ning muidugi väikesed noad ja pistodad.
Mõõk läbi aegade
Vanimad teadaolevad lühikesed mõõgad pärinevad pronksiajast, enam kui viis tuhat aastat tagasi. Umbes kolme tuhande aasta eest hakkasid kreeklased ja keldid kasutama raudmõõku. Esialgu polnud need palju paremad pronksrelvadest, hiljem hakati mõõku valmistama karastatud terasest ja kvaliteet paranes. Varasemal ajal oli peamiselt tegemist lühikeste sõjanugadega nagu roomlaste gladius või raskete raierelvadega nagu falkata, mis oli väga laialdaselt kasutusel olnud mudel.
Pika sirge mõõga ehk spatha võtsid roomlased impeeriumi lõpuperioodil üle keltidelt ja see sai ka viikingiajal kasutusel olnud mõõkade eelkäijaks. Kuni viikingiaja lõpuni olid pikad mõõgad aga siiski pigem haruldased kui igapäevased, seda peamiselt kvaliteetse materjali vähese kättesaadavuse tõttu.
Üheteistkümnenda sajandi paiku tekkis mõõgale ristraud ja sündis traditsiooniline rüütlimõõk. Paremate materjalide toel muutus mõõga tera aja jooksul üha pikemaks ja kergemaks, samuti leidsid mõõgad sõjapidamises laiemalt kasutust. Muutus ka tera läbilõige. Õhuke ja lai kesksoonega tera, mis sobis hästi turvistamata vaenlase hakkimiseks, asendus rombikujulise teraprofiiliga, millel oli terav ots ning mis läbistas moodsat turvist paremini. Samal ajal levisid ka aasiast ülevõetud üheteralised saablid ehk falkionid, rasked ning suure purustusjõuga raierelvad.
Kuueteistkümnendal sajandil arenes ristraua ümber kätt kaitsev korv ja tekkisid esimesed rapiirid. Rapiir oli peamiselt torkamiseks mõeldud relv, mille tera läbilõige oli vagel lausa ristküliku kujuline, kuna lõiketera asus ainult tipupoolse kolmandiku ulatuses. Sellise profiiliga relv võis olla üle meetri pikk ja väga peenike, ilma et see oleks murdunud. Hiljem muutusid rapiirid lühemateks ja kergemateks vehklemisrelvadeks. Kergemaks ja õhemaks muutusid ka saablid. Kerge saabel oli ratsaväe ja ohvitseride seas aktiivselt kasutusel veel esimeses ilmasõjas, tänapäeval kuulub see vahel sõjaväe paraadmundri juurde.
Tänapäeval on mõõk rohkem sportrelv ja armee igapäevasesse varustusse ei kuulu. Kolmanda maailma riikides võib leida selles suhtes küll erandeid, mõõgalaadsetest relvadest leiavad näiteks aktiivset kasutust matšeeted, millega mõndes Aafrika riikides veel hiljaaegu laiaulatuslikke genotsiide on korda saadetud.
Mõõga kasutamine
Mõõga valmistusviis on keerukas ja kallis, see on auväärse sõdalase relv ning nõuab meisterlikku käsitsemist. Asjatundmatu kasutaja võib kergesti rikkuda väärtusliku relva. Mõõgatera risti löögi ette asetamine muudab selle hambuliseks, lapiti löögi puhul võib aga õhuke tera murduda. Väga kerge mõõgaga ei ole soovitav üldse lööke tõrjuda, parem on eest ära liikuda. Tera tuleb hoida puhta ja kuivana, muidu hakkab see roostetama. Lubamatu on mõõgatera maasse torkamine või relva märjale maapinnale asetamine.
Mõõk on relv, mis sobib kasutamiseks kõige erinevamates olukordades. Seda on mugav kaasas kanda, võitluses on ta hästi juhitav ja kasutatav nii raiumiseks, lõikamiseks, torkamiseks, kui ka vastase löökide tõrjumiseks. Mõõga mitmekülgsus on samas ka tema nõrkus. Ühendades mingil määral kõikide relvade omadusi, pole ta üheski neist kõige tugevam. See ilmneb väheses löögiulatuses võrreldes odaga, väheses purustusjõus võrreldes kirve või nuiaga ja väheses kaitsevõimes kilbi kõrval.
Mõõgad on erineva pikkuse, kaalu ja otstarbega. Lahingolukorras töötab mõõk ülihästi, kui kasutada lisarelvana kilpi. Sellele relvakombinatsioonile on väga raske midagi võrdset vastu panna. Üldjuhul ei ole aga mõõk lahingrelv, tema peamine koht on kahevõitluses.
Kergete mõõkadega sooritatakse lõikeid ja torkeid, kerge relv omab eeliseid kiiruses. Puudusteks on vähene löögijõud massi puudumise tõttu, õhukese tera puhul purunemise oht ja lühikese mõõga puhul väike löögiulatus. Vastase tabamine on kerge relvaga lihtsam, kuid tekitatud vigastused on samuti kergemad.
Mida raskem on mõõga tera, seda tugevam on löögijõud. Raske mõõk sarnaneb kirvele, mis võib raiuda vastase kehasse suuri haavu, kuid uuele löögile minek või kaitseasendisse taastumine võtab aega. Kõige mõjuvam viis vastase peatamiseks on torge, sest see tungib sügavale kehasse ja põhjustab tõsise vigastuse. Mida pikem on mõõk, seda lihtsam on vastast torkega tabada.
Selleks, et parandada mõõga juhitavust, lisatakse vahel käepidemele raskus, mis tasakaalustab tera. Tasakaalustamine muudab relva kergemini kontrollitavaks, kuid vähendab samas löögijõudu. Mida rohkem raskust on käepidemes, seda lihtsam on tera suunata. Mida raskem on relva tipp, seda kõvem on löök. Tasakaalustatud relv töötab hästi siis, kui see on võitleja ainus relv. Tasakaal võimaldab kiiret üleminekut löögilt kaitsesse, löögi sooritamiseks kulub vähem jõudu ja see on täpsem. Kui võitleja kasutab lisarelvana kilpi, puudub tal terav vajadus mõõka kaitses kasutada ja soovitav on panustada löögijõu suurendamisele ning võtta tasakaalustamata või raskem relv.
Oda
Oda on kõige enamlevinum lahingrelv läbi aegade. Oda valmistamiseks kulub vähe materjali, kuid saadud kasu on suur. Varasemal ajal valmistati odaotsi kivist või pronksist, hiljem rauast. Püssi otsa kinnitatava täägina on oda kasutusel veel tänapäevalgi. Hädapärast saab odana kasutada lihtsalt otsast teritatud pikka kaigast.
Odatüüpe on erinevaid. Mõned odateravikud on laiad ja õhukesed, sellise teravikuga saab lisaks torgetele teha ka lõikeid. Sobivad hästi ilma turviseta vastasega võitlemiseks. Teised teravikud on rohkem rombitaolise läbilõikega ja ilma olulise lõikeservata, mõeldud läbistama turvist. Mõnel odal on putke küljes tera suhtes risti asetsevad tiivakesed, mida on võimalik kasutada haakekonksudena. Sellise odaga saab vastase kilpi kõrvale tõmmata ja kasutada tekkinud ava torkamiseks. Odal võib olla väike teravik ka teises otsas, mis võimaldab torgata relva mõlema tipuga. Roomlaste odal oli väike teravik peenikese terasest varre otsas, kuna puitvars asus ainult relva tagumises osas.
Oda pikkus võib varieeruda. Viskeoda pikkus on tavalislt poolteist meetrit. Karuoda on mehepikkune. Tavalise sõjaoda pikkuseks on kaks kuni kolm meetrit. Faalanksis kasutatati odasid, mis olid kuni kuus meetrit pikad. Suure oda jõud on selle massi tõttu väga suur, raske odaga rõngassärgist läbitorkamine pole probleem.
Oda võitluses
Odamehe jaoks on kõige tähtsam hoida vahemaad enda ja vastase vahel, mis on vajalik relva kasutamisest. Tagapool asuv käsi hoiab odavarre otsast ja annab torkele jõu, eesmine käsi juhib selle suunda teraviku lähedalt, kuna odavars libiseb torkel läbi pihu. Hea on hoida odatipp liikumas väikestes sõõrides. Nii ei saa vastane seda siduda ega aimata järgmise torke sihtpunkti. Kui vastane odaotsast siiski mööda saab, peab kiirelt taganema või oda tagasi tõmbama. Viimases hädas tuleb oda risti keerata ja püüda vastast varrega tõrjuda.
Rünnates oda otse eest, on kõige tähtsam teravikust mööda saada. Ilma kilbita, lühikese relvaga, on oda väga raske rünnata. Ainus võimalus on püüda seda relvaga siduda ja teise käega odavarrest kinni haarata. Kilbimees saab odameest rünnata jõulise edasisööstuga, surudes odaotsa kilbiga maha. Tegutsema peab väga kiiresti, kuna odamehe varustus on tavaliselt kergem ja ta liigub kiiremini. Kaua kilbimees põgenevat odameest taga ajada ei jõua.
Oda on nõrk küljelt ja tagant, oma pikkuse tõttu on tal raske suunda muuta. Faalanks on eestpoolt võitmatu, kuid külgrünnakuga on seda lihtne maha joosta ja selle pööramine võtab aega. Sellepärast vajab faalanks kindlasti külgkaitset. Kui lahingpaari moodustavad odamees ja kilbimees, peab odamees hoiduma kilbimehe seljataha. Odale on kilbi kaitse oluline, üksik odamees ei pea lahinguväljal kaua vastu.
Kirves
Kirves on suure purustusjõuga raierelv, millest on lahingus palju abi. Kirvehoop on väga tugev, sest peaaegu kogu relva raskus asub selle tipus. Kirvega võib lihtsa vaevaga purustada vastase kilbi. Varasemad sõjakirved sarnanevad paljuski nuiadega. Alguses valmistati neid tugevast puidust või kivist, siis pronksist, hilisematel ajastutel rauast.
Kirves võib olla ühekäe või kahekäe oma. Väikest ühekäe kirvest on hea kasutada koos kilbiga, sest kaitserelvana pole kirves eriti hea. Kahekäe kirvest kasutatakse peamiselt lahingrivis kilbimeeste seljatagant, selle relva mass võimaldab tekitada kohutavaid purustusi. Kahevõitluses kasutatase vastase löökide tõrjumiseks pika kirve vart.
Rauast sõjakirve tera on erinevalt kiilja töökirve omast õhuke ja kerge. Kirve kuju võimaldab seda kasutada ka haakimiseks vastase kilbi või turvise külge ja sel kombel vaenlase pikalitõmbamist või lahingrivist välja sikutamist.
Hiliskeskajal arenes välja veel erinevaid kirvelaadseid relvi. Sõjavasar on mõeldud raskes raudrüüs rüütli ründamiseks. See relv sarnaneb kirkaga, relvapea üks pool on tömp või nurgeline, sellega saab põrutada tugeva hoobi vastu kiivrit või terasplaati. Teisel küljel on pikk teravik, mis võib tungida turviseplaatide vahelt sisse või isegi läbi plaadi. Sõjavasar võib olla nii lühikese, kui ka pika varrega. Varre teises otsas on väike odaotsale sarnanev teravik. Suurt laia teraga kahekäekirvest, millel on ka torkamiseks sobiv ots, nimetatakse hellebardiks.
Nui
Nui on tõenäoliselt maailma vaim relv. Nuia on lihtne valmistada ja tal on suur purustusjõud. Nui on ajaloos tihti olnud pealiku või ohvitseri tunnusrelvaks.
Olenevalt pikkusest ja kaalust võib nui olla ühekäe relv, aga ka kahekäe oma. Kahekäe nui on hirmus relv ja võib maha võtta koguni raskes turvises võitlejaid. Erinevalt terarelvadest ei libise nui nii kergesti kõrvale libedatelt metallpindadelt ja saadud põrutus on tugevam.
Kõige lihtsam nui on võsast lõigatud madjakas. Hea nuia saab noore tamme tüvest, kui see on juurtega välja tõmmatud. Tüve kõige alumine ots jääb siis nuia peaks. Seda võib tugevdada rauast või pronsist võru või sepanaeltega. Mõnedel nuiadel on varre otsa pistetud rauast või pronksist munakujuline või ka nurgeline ots. Munaja peaga ogalist nuia nimetatakse morgensterniks. Väga hirmuäratav relv on raudnui ehk mace, mille rauast varre otsas on ristikujulise läbilõikega pea.
Piitsad ja kettnuiad
Omaette liigi moodustavad rippuvate osadega relvad. Siia kuuluvad piitsad, koodid ja kettnuiad. Kettnui, mille pead ja vart ühendab kett, on suure purustusjõuga. Küll on aga sellist relva raske juhtida ja selle käsitsemine nõuab vilumust. Oma kontrollimatuse tõttu on kettnui sportvõitluse jaoks kõlbmatu, sest on võimatu täpselt teada, kuhu ja kui kõvasti ta tabab.
Kettrelvaga saab lüüa vastast ka üle tema kilbi serva. Samuti on võimalik ketti või köit löögi hooga vastase relva külge kruttida ja siduda. Siin maksab aga silmas pidada, et sellisel juhul on seotud ka lööja enda relv ja ta vajab vastase ründamiseks lisarelva.
Teraspiitsa ehk teisisõnu käepidemega keti omamine on tänapäeval seadusega keelatud, kuna see on ohtlik relv, mida on võimalik varjatult kaasas kanda.
Improviseeritud relvad
Võitlus puhkeb tihti ootamatult ja siis tuleb haarata seda, mida leidub. Kõige vanemad improviseeritud relvad on kivi ja kaigas. Moodsas sõjas on kasutatud sapöörilabidad. Vanglas valmistatakse väga ohtlikke relvi teravaks ihutud lusikasabadest või hambaharja varre sisse sulatatud žiletiteradest. Igapäevastes kaklustes lähevad käiku lauanõud, toolid ja isegi kokku keeratud ajaleht. Terariista vastu võideldes saab edukalt kasutada mõnda riideeset, mille sisse tera takerdub. Väga head relvad on igasugused tööriistad, rauajupid, ketid, peasapallikurikad ja golfikepid. Kui pea kord juha lõhki löödud, ei ole oluline, millega seda tehti.
Relvaimmitatsioonid ja sportrelvad
Selleks, et harjutada, võistelda või mängida ilma üksteist vigatamata, on välja mõeldud ka erinevaid relvaimitatsioone. Kendovõitlejad kasutavad kokkuköidetud pambuskimpudest mõõgaimmitatsioone, relvi tehakse ka rotangmaterjalist. Samuti on olemas pehmed relvad nagu larbiboffer ja lateksmõõk, sarnaseid kasutavad ka idamaiste võitluskunstide harrastajad. Keskaegse võitluskunsti treeningutel on mõnel pool kasutusel reaalse mõõga kaaluga pehmendatud relvad.
Kõige lihtsam treeningvahend on võsast võetud kaigas. See on nii odav ja kättesaadav, et relva puudumine ei tohiks kellegi jaoks olla vabandus trenni tegemisest viilimisel. Kui kaigast pisut voolida, on võimalik saada puumõõk. Hea puumõõga valmistamine on siiski keeruline ja teadmisi nõudev, täiskontaktsel võitlusel kipuvad need purunema. Tuleb valida õige puit – tamm, saar, pihlakas, käib ka kask või vaher. Tähtis on, et ei oleks oksakohti ning puusüü jookseks igalpool paralleelselt. Saekaatris lõigatud laud ei sobi puumõõga valmistamiseks, sest süü on seal tavaliselt diagonaalne ja materjal kipub murduma.
Treenimisel terasrelvadega on tähtis, et need oleksid piisavalt nürid. Mõõgatera ei tohi olla õhem kui kaks millimeetrit, muidu hakkab see lõikama. Torkerelvad, näiteks epeemõõgad, on tehtud nii painduvad, et tabamisel pole neil läbistavat jõudu. Samuti peab torkeots olema piisavalt jäme, et mitte vehklemismaskist läbi tungida.
Kilp läbi aegade
Kilbi põhimõte ja tekkepõhjused on lihtsad. Kui keegi sind lööb, on mugav millegi taha peitu pugeda, olgu see siis laudauks või pajakaas. Lisaks saab sõjamees kilpi kasutada ka muul otstarbel – toolina, lauana, vihmavarjuna. Kilbi kuju, suurus, materjal ja ehitus on varieerunud läbi aegade.
Kõige vanemad kilbid olid tõenäoliselt nahast või puidust, on kasutatud ka vitstest punutud kilpe. Kreeklastel olid pronksiga kaetud rasked ümmargused kilbid. Kreeka sõdalase kilp oli hinnaline ja lahingus tähtis, selle kaotamine polnud mõeldav. Sõjamees pidi tulema tagasi kilbil või kilbiga. Roomlased kasutasid erinevaid puidust kilpe, väiksemad olid ovaalse kujuga, suuremad nelinurksed ja külgedele kaarduva pinnaga, niinimetatud tornkilbid. Tornkilpe kasutati lahingformatsioonides, selline kattis võitleja säärtest kaelani.
Põhjapoolsed hõimud kasutasid varasemal ajal võrdlemisi pikki ja kitsaid nurgelisi või ovaalseid kilpe, veidi hiljem muutusid need ümmarguseks. Viikingiajal oli kõige enam levinud ümmargune metallist kupuga puitkilp, mis võis olla ka nahaga kaetud. Selle läbimõõt ei ületanud meetrit. Normannide vallutuste ja esimeste ristisõdade ajal olid kasutusel suured tilgakujulised kilbid, mis katsid võitleja põlvest õlani. Moodsate jalaturviste kasutuselevõtmisel muutusid rüütlikilbid hiljem väiksemaks, kuni plaatturvise ilmumisel kaotasid oma tähtsuse hoopiski.
Valdavalt olid keskaegsed kilbid puidust, metalli kasutati kupalde valmistamisel ja vahel ka serva tugevdamisel. Hiliskeskajal tehti mõnel puhul ka õhukesest terasest kilpe, näiteks bucklerid, väikesed ümmargused rusikakilbid, mille läbimõõt oli vaid paarkümmend sentimeetrit.
Linnuse piiramisel kasutati inimesest kõrgemaid suuri kilpe. Need olid varustatud püstihoidvate tugedega ja avadega, mille kaudu vibukütid ja arkebuusimehed said lasta. Veel esimeses ilmasõjas olid olemas paksust terasest jalaväekilbid, mida küll väga palju ei pruugitud, sest nad olid liiga rasked. Tänapäeval kasutab märulipolitsei suuri läbipaistvaid plastikkilpe, mille silmapaistev omadus on see, et nad ei varja vaatevälja.
Erinevate kilpide kasutamine
Kõige tähtsam on meeles pidada, et kilp on relv ja seda tuleb vastavalt kasutada. Kaks relva on alati parem kui üks, kilp on kõige tulusam lisarelv oma suure kaitsepinna tõttu.
Kilpi peab hoidma kerges kaldes, ülmine serv kehale lähemal kui alumine. Löögid tuleb vastu võtta kilbi täispinnaga, soovitavalt kuplaga. Serva võetud löögid lõhuvad kilpi. Kui jõudu on vähe ja kilp on raske, peavad sellega tehtud liigutused olema minimaalsed, kilpi pole mõtet kehast eemale viia ja kätt sel kombel kurnata. Kui kilp on kerge või jõudu on palju, võib sellega rohkem vehkida. Kilpi saab edukalt kasutada vastase löömiseks ja tõukamiseks. Raske kaalu tõttu võib löök kilbi servaga tekitada raskeid vigastusi, sellepärast on see sportvõitluses tihti keelatud, sõjas aga väga tõhus võte.
Kuna keha keskosa on kilbiga varjatud, on võimalik lüüa ülespoole kilpi ehk pähe või allapoole kilpi ehk jalga, paremal juhul puusa või külge. Nende kahe veriandi vahel peab kombineerima. Kilpi ei tohiks tõsta näo ette, nii et see varjab vaatevälja, vaid pigem küljele. Kahe järjestikkuse kiire löögi puhul pähe on tõenäoline, et teine löök võib tabada, kui sihtmärk varjab esimest lööki kaitstes oma vaatevälja.
Viikingikilp ehk ümarkilp on ringikujuline, keskelt käepidemega. Sangast kinnihoidvat kätt kaitseb plekist kupal. Selline kilp erineb oluliselt rihmadega käe külge kinnitatavast rüütlikilbist ja on palju liikuvam. Rihmadega kilp liigub samal raadiusel käsivarrega, ümarkilbi liikumisraadius on sama suur kui kämblal. Sellega on hea kaitsta nii pead kui jalgu ning ta on aktiivse relvana paremini kasutatav, sellega on väga hea vastast lüüa ja tõugata. Ümarkilbi vähendatud variant ehk buckler kujutab endast sangast hoitavat kilbikupalt, plekist poksikinnast, millega on hea vastasele molli taguda. Rihmadega kilpi ei saa sellisel kombel ette sirutada, saab lüüa ainult sisemise servaga või tõugata kogu kehaga. Samas on ümarkilpi füüsiliselt raskem käsitseda ja selle tõelised eelised tulevad välja juhul kui võitleja on piisavalt tugev või kilp piisavalt kerge.
Lahingrivis on palju kasu suurest tilgakujulisest või kandilisest kilbist, mille tagant paistavad välja ainult peanupp ja labajalad. See kaitseb ära suurema osa kehast ja omab nii eeliseid väiksema kilbi ees. Suure kilbi puudusteks on tema raske kaal ja halb tasakaalustus, mistõttu ei saa teda nii hästi peakohale tõsta ning pikal retkel on tülikam kaasas vedada.
Ilmaruumi tühjus on lõputu ja inimesele antud võimalus täita see oma nägemustega.