Seni on mõõgavõitlusest räägitud peamiselt ajaloo taaskehastamise ja eksperimentaalarheoloogia kontekstis. Klubi Turm on seda asja algusest peale pisut laiemalt vaadanud ja mina näen mõõgavõitlust kui olulist osa lääne võitluskunstidest ning meie kultuuriruumist. Turm on alati tegelenud ajalooliste võitluskunstide spordiga, mitte ajaloo taaskehastamisega, siit ka paljud arusaamatused meie ja taaskehastjate vahel.
Seoses võistlusliku tegevuse aktiviseerumisega Sõdalaste Koja ürituste raames, on tekkinud lootus organiseerumise võimalikkusele antud alal ja ajaloolise mõõgavõitluse viimisel ametlike spordialade hulka kaugemas tulevikus. Kui soovime liikuda selles suunas, peame silmas pidama järgmiseid seaduse poolt esitatud nõudeid kõikidele spordialadele:
*Spordialaliidu loomise eelduseks on spordiklubide olemasolu. Spordiklubiks loetakse eraõiguslikku juriidilist isikut (MTÜ näiteks), mille põhitegevus on spordi arendamine. Selles punktis on meil kõige suuremaid puudujääke, enamus mõõgavõitlusega tegelevaid klubisid on tõenäoliselt registreeritud kultuuriorganisatsioonidena.
*Igal spordialal peavad olema standardsed reeglid. Eestis kehtivate reeglite väljatöötamisega tegeleb hetkel Sõdalaste Koja avatud nõukogu. Probleemiks on rahvusvahelised reeglid, kuna ida- ja läänepoolsete maade reeglistik ei ole omavahel absoluutselt võrreldav.
*Spordiala tunnuseks on võistluslik tegevus, seega demonstratsioonesinemised ei kuulu sportliku tegevuse alla. On vaja korraldada rohkem turniire ja neid populariseerida nii võistlejate kui ka publiku hulgas.
*Treeningud peavad toimuma ratsionaliseeritud süsteemi alusel ehk metoodiliselt ja võttes arvesse sarnaste aladega tegelenud sportlaste ning treenerite kogemusbaasi. Praegusel hetkel pole minuteada Eestis ühtegi kutsetunnistusega treenerit, kes tegeleks ajaloolise mõõgavõitluse treeningute läbiviimisega. Küll on meil aga olemas vastav baas kutsetunnistust omavate treenerite näol, kes tegelevad põhimõtteliselt sarnaste aladega (larp, noavõitlus, idapoolsed võitluskunstid) ja kutsetunnistuseta treenerite näol, kes omavad erialast kogemust, kuid mitte kutsetunnistust. Ajaloolise mõõgavõitluse treener ei saagi praegusel hetkel kutsetunnistust taotleda, sest taotlemine käib läbi vastava ala sporialaliidu, mida meil praegu ei ole ja mille loomise suunas me peamegi hakkama töötama.