Hehei.
Varjatud turvise teemas viidati mitu korda Lewise malenditele kui allikale omaaegsete turviste kohta. Mõte hakkas mind huvitama. Olen küll neid malendeid oma silma näinud kuid nüüd asusin nende pilte kohe teise pilguga vaatama ja leidsin vähemalt enda jaoks mitmeid põnevaid detaile.
Kes huvi pärast loeb seda teemat siis jutt on Lewise saarelt leitud 78 morsa kihvadest ja vaalaluust malenditest, mis peaksid pärinema 12 sajandi Norrast või Islandilt.
Minule hakkasid silma just esimeses reas parem- ja vasakpoolse sõdalase kiivrid.
Parempoolne kiiver näib olevat kettle hat või siis pottkiiver kui julmalt ja otse tõlkida paremat sõnavara mitte teades. Huvitab mind selle pärast, et viikingi ja põhjala kontekstis pole ma seda kiivritüüpi kohanud.
Vasakpoolne kiiver näeb välja eriti eksootiline kahest koonusesest koosnev aretis. Samuti ei oska ma välja mõelda head seletust koonuse liitekohal asuvatele rombi kujulistele süvenditele.
Huvitava detailina tooksin veel välja kiivri servast algavad "plaadid" mis kaitsevad sõdalaste kõrvu ja kaela. Kas on alust arvata, et tegu oli kiivrile kinnituvate metallplaatidega nagu võib näha vanematel vendeli kiivritel?
Mõne malendi puhul on nende plaatide peale tõmmatud kaks risti joont mis jagavad plaadi neljaks sektoriks - ka sellele detaili kohta ootaksin hea meelega kaasfoorumlaste arvamust.
Lõpetuseks veel sellised vahvad kilpe närivad bersergid, kel on seljas midagi ruudulist mis ulatub varvastest randmeteni. Kas tegu on ruudulise gambesoniga või on äkki hoopis turvis?