Lugu lihtne, ajasime Valmieras juttu kohalike reenactoritega ja selgus hämmastav tõsiasi - mida kõike teada ei saa kui talvel ei maga - nimelt need jämedast _linakiust_ gambesonilaadsed rõngassärgi aluskuued polegi mingi vuffel-loe fäntasy vaid täiesti täiesti asjakohane katse leidmaks tõestust rahvaluules viidatavale. - mitte küll leiu baasil vaid kaudsete andmete najal.
Nimelt on neil rahvalauludes juttu sellest, kuidas mehed sõtta minnes tõmbavad selga _linased vammused_ mida nende emad, naised ja õed on neile pununud - mis siis mehed tervelt sõjakäigult koju tagasi toovad...
Alguses kohalikud arvasid, et tegu on miskisuguse nõiavärgiga - seda seni kuni prooviti valmistada 1 seesugune. Ja selgus järgmist: esiteks need absorbeerivad lööki päris hästi. 2. need on hea õhutusega, nii ei kuumene sõjamehed üle ka pikalt päikse käes olles. 3. rahvalauludes võib olla rohkem tõde kui me ette kujutame ja lisaks seda on nagu päris odav teha ka - toormeprobleemi pole.
Need vammused on kusjuures sõrmedega punutud, mitte varrastel kootud. Kuidas neid tegelikult valmistati, pole teada, kuid selline tehnika tundub end antud juhul õigustavat.
Nüüd: Kui keegi rahvaluulega tegelevatest inimestest suudaks meenutada kas kusagil -kui üldse on kohanud midagi samasugust eesti rahvalauludes oleks seda huvitav ja kasulik teada...
EHK SIIS: Palun viiteid allikatele eesti rahvalauludes.
Tasuks pakun võitlevate reenactorite igikestvat lugupidamist - iga kord kui ilgelt palav ilm on ja selline asi seljas on, tuleb meelde, et keegi võttis vaevaks järgi uurida.
Paremate soovidega
R
kontakteeruda võib läbi privaatsõnumi
jupike seda linasärki paistab odaga sõjamehe seljas:
http://www.dragon.ee/gallery/albun75/valmiera033