Kruvid ja mutrid
Postitatud:
12:02 23. Juun 2006
Postitas Kriku
Küsimus metallide külmtöötluse kohta. Millal hakati kõikvõimalikke asju vindiga kinnitama? Kas vanas Roomas näiteks keerati ka terariista peale nupp vindiga otsa (mitte et mul mingit erilist aimu oleks, kuidas vanad roomlased üldse oma orke disainisid
)?
Kas oleks loogiline arvata, et sisemine ja välimine keere võeti eri aegadel kasutusele?
Postitatud:
18:51 26. Juun 2006
Postitas Telc
Kas sa mõtled, et tehti igaks juhuks polte juba siis kui mutrite peale keegi polnud tulnud? Kuvi kui lihtmehhanism - väliskeere - oli tõenäoliselt enne poltliidet tõenäoliselt olemas küll.
Postitatud:
9:15 7. Juul 2006
Postitas ohpuu
<teemaväliselt>kallis Kriku, ma saan aru, et töökoha tõttu hakkad sa nyyd kõikidele peale suruma puu ja puudega tegelejate kirjalikule erialakeelele kohustuslikku puu ja puidu eristust. et ahju ei köeta mitte küttepuude, vaid küttepuiduga ja nii edasi. ja et puust maju pole tegelikult olemas. ega puust laudu või puunõusid. puulusikatest rääkimata.
aga kuivõrd me oleme varasemate aegade taaskehastamise foorumis, siis siin võidaks inimestel lubada rääkida veidi vanemat sorti keeles. puu ja puidu vahelise eristuse tõi erialakeelde vist Johannes Voldemar Veski XX aastasajal ja jäägu see siis erialakeelde, kui seal seda nii vaja on (ma ei tea, mis valu tal seda sõna yldse välja mõelda oli, ilmselt tundis ta alaväärsust saksa keele ees, mis eristab Holz'i ja Baum'i; soome keel ja muud soome-ugri keeled on seni ilma selle eristuseta hakkama saanud).
kas või ajalehes võib minu meelest kirjutada ka puumajast ja puulusikast ja kyttepuudest ja yldse võib sõna 'puit' ja temast moodustatud liitsõnad unustada, kus võimalik (nt siin lõngas; pole teada, kui kauaks see eristus yldse eesti keeles elujõuline on, vahest on juba saja aasta pärast kadunud kui ajutine anomaalia). sama lugu on lindude rahvapäraste nimetustega: rabakana või rabapyy, liik on yks, iga inimene ei pea teadma, mida linnunimede komisjon on otsustanud ja ametlikuks teinud. kunagi paarkymmend aastat tagasi arvasid linnuteadlased ja mõned kurjad korrektorid, et kirjutatud sõnas tohib tarvitada ainult linnunimede komisjoni ametlikke ja teaduslikult täpseid linnunimesid, aga nyyd on nad mõistlikumaks hakanud.</teemaväliselt>