Väiksemate plaadikeste asemel rinnaosas hakati valmistama rinnakilpe. Osa oli paigutatud sõjasärgi alla, osa peale. 1350-1370. Rinnakilbil on kaks neeti koos kettidega. Üks pistodale, teine mõõgale. Ühel joonisel (hauaplaadilt) on ketike ka kiivrile ja kilbile, et küljest ära ei kaoks:D. Rinnakilpe esineb leidudes harva, ainult Otepäält leitud 3 ja üks Poolas. Rinnaplaatide laius 30 cm ringis ja laius 24 cm. Kummaline on see, et ka Poolast leitud kilbil on sama osa katki...kas ülemine osa või alumine...(küsimus, sest pole kirjutamise hetkel täpselt teada millist/millele kaitset see detail pakkus ja mispidi see detail peaks olema paigutud) needid moodustavad kummis rinnalihased. NÖ alumisel osal on pinnavahe, mis tähendab, et olid kinnitatud nahkdetaili ülge. Külgedel on monteeritud rihma kinnituspandlad. Leiti plaadikesed koos teiste kaitserüü detailidega.
Nt kaks suurt rinnakilpi, mis kaitseb sõjamehe rinnaesikülge täiuslikult. Kaks kilpi Otepää linnusest leitud on muljutud. Mis seotud linnusepõlenguga ja varisemisega. Neile analoogilisis rinnaplaate maailmas veel 3: Baieris, P-Itaalias von Trappide suguvõsale kuuluvas Churburgis ja Saksamaal 14 saj. Eestis leitul oma pärane 2 radpulka parema õla all, millele oli kinnitatud odatugi. Esimesed teadaolevad 1386 ja levinud 1420ndatel.
Needid muidu vastu pinda, õlal ja külgedel pinna ja needil aga suurem vahe, arvatavasti oli sinna kinnnitaud laiem nahk. Arvatavasti kanti mingit tekstiili rinnaplaatidel, nt sametit v siidi. Kaenla ja lõua all üleskeeratud rant. Üleskeeratud rant, et kaitsta oda-mõõga libisemist.
Plaatvestide plaadid 1 mm, väikesed rinnaplaadid 1,2mm, suured rinnaplaadid 2 mm, rinnaplaadid valmistatud külmtagumise teel. St, et toorraud taoti laiaks ilma ääsi peal kuumaks ajamata. (Minule on tehnilised nimetused teadmata, kirutasin just nii nagu üteldi) See andis tugevust.
1350ndatest alates kujunesid välja järk-järgult suured rinnakilbid. Areng võib olla ka teises suunas: väikesed plaadid. Keskajal saavutasid need rüüd samuti populaarsust. Nt ammukütid, oli parem end liigutada. Otepäält leitud 350 detaili....On rühm detaile, kus neetidest vaba pind on vasakus ja teine rühm paremal poolt. Plaatide rida lõpeb suure neediga, kuhu kinnitus pandi ja teisel poolkinnitus (näide Püha Jüri Prahas). Detailidelt võib eristada 2 sepa töid. Needid lapikud ja teised korrapärased.
Otepääl leitud pikemad ribad võisid olla kinnitatud rinnaplaatide alaosa juurde. Võib arvata, et need väiksed plaadikesed kinnitusid suure rinnakilbi seljale ja väikesed rinnaplaadid aga seljakaitse pandlaga allapoole(Püha Jüri).
14.saj. lõpul hakkas järkjärgult väljakujunema raudrüü.