Postitas Tamerlan 10:21 30. Nov 2009
Esimeses raamatus ongi vähem selliseid äkitselt ilmuvaid vendi, kuna maailm on tegelaste jaoks väiksem.
Provints, kuhu peategelane satub teises osas, on põhimõtteliselt suurem nii geograafiliselt, demograafiliselt, poliitiliselt kui ka muus mõttes. Arelate ei ole ju kaugel Massiliast, kust kaubandus käis otseselt üle terve Vahemere, ega isegi Ravennast, mis oli tollal Lääne-Rooma pealinn. Igatahes oli pikem tee Põhjamere äärde kui Ravennasse. On täiesti loomulik, et sellises suhteliselt võimsas keskuses on keerukamad suhteliinid.
Finn-roomlane Hundiõuelt jäi aga kasutamata, kuna temale ei olnud teises osas ühtegi tõepärast rolli - tema ei osale pealikute nõupidamisel ega julge ta ka kaugele oma peremehe mõisast minna, ta pole ju sõjamees. Aga olgu uudishimulikud mureta, talle leidub veel tegevust. Lisaks on Finn kaunis episoodiline lontrus, sest temast ei olene palju. Sellel Finnil pole midagi ühist Mamiliusega, kes on suursugune roomlane, Finni puhul on roomlaseks olemine ainult päritolu selgitav.
Ja kuna nii esimene kui ka teine osa on vaid lahinguvälja kujundavad osad kolmanda, otsustava raamatu jaoks, peaksid nii mõnedki praegused küsimused või probleemid saama vastuse ja lahenduse viimases osas. Esimene osa on selgelt luure - kes on kelle poolt ja miks kõik üldse toimub, millised on vastased. Teine osa on lahinguks valmistumine - kaart ja osapooled on suuresti selgunud, valmistutakse võitluseks ja üritatakse vastast üle manööverdada. Kolmas osa on etteaimatavalt otsustav lahing - kuidas laheneb kahe poole verevaen.