Postitas Florian 13:37 23. Mär 2006
23.03.2006 00:01
Tiit Tuumalu, vanemtoimetaja
Pildiallkiri: Torontos esietenduva «Sõrmuste isanda» lavaversioon on täis disainiimesid igale maitsele. Foto: Manuel Harlan
Kui te tahate teada, milline võiks välja näha «Sõrmuste isanda» lavaversioon, tuleb võtta ette teekond ookeani taha, Torontosse. Just seal jõuab täna esietenduseni Tolkieni suurteos – kolm ja pool tundi «kõigi aegade suurimat ja ambitsioonikamat lavaprojekti».
Tõsi on, et tegu on teadaolevalt kalleima lavashow'ga, mille eelarve, 27 miljonit Kanada dollarit ehk 302 miljonit Eesti krooni, ületab tuntavalt ka Broadway tippude, sh Disney «Lõvikuninga» taseme. Viimane läks teatavasti maksma «kõigest» 250 miljonit krooni.
Kokku teeb tükis, mida esitatakse 2000-kohalises Walesi printsessi teatris, kaasa 55 osatäitjat koos 18-liikmelise orkestriga, kasutusel on lavatehnika ja -efektide viimane sõna.
Võtmeks on muusika
«Seda ei ole õige nimetada muusikaliks, näite- ega ka vaatemänguks,» on selgitanud produtsent Kevin Wallace. «See on hübriid – mitte igaüks eraldi, vaid kõik kokku.»
Lavastaja Matthew Warchus omakorda nimetab «Sõrmuste isandat» seguks Shakespeare'i ajaloolistest näidendite eepilisusest, «Suveöö unenäo» maagilisusest ja Cirque du Soleili (üle ilma kuulus Kanada uue tsirkuse trupp – toim) visuaalsusest.
Siiski, peamine küsimus Tolkieni austajate jaoks on: kui usutavalt, tolkienilikult on võimalik vähem kui nelja lavatunni sisse paigutada kolm köidet raamatut, kokku rohkem kui tuhat lehekülge. Ei saanud ju isegi Peter Jackson hakkama vähemaga kui kolme filmiga. Ja teiseks – on selle eepiline ulatus ülepea lavale seatav?
Sama probleemi ees seisis ka Warchus. Küsimus ei olnud mitte ainult teose pikkuses, ka kõiges muus, nagu ta selgitab. Alates kiirelt vahelduvatest maastikest ja arvukatest lahingutest ning lõpetades erinevate fantastiliste olenditega, mis lavale seatuna kaotaks usutavuse. «Filmiga ei suuda me siin võistelda,» kinnitas Warchus, «püüame rohkem esile tuua teose emotsionaalset sisu.»
Asjale pihta sai lavastaja enda sõnul alles siis, kui tabas ära, et Tolkieni raamat on täis muusikat – hümne, palveid ja vanu rahvalaule – ja et lavale panna on seda võimalik just selle nurga alt.
Nii tõusebki «Sõrmuste isanda» lavaversioonis olulisele kohale muusika, mis terve etenduse vältel pea katkematult kõlab, kas siis taustana või tegelaste esitatuna – autoriteks india päritolu filmihelilooja A. R. Rahman ja soome folkansambel Värttinä, Eestiski tuntust kogunud kollektiiv.
Viimane sattus projekti juurde juhuslikult, oma «müstilise ja veidi hirmutava» kõla tõttu, nagu on tagantjärele tunnistanud Värttinä liige Janne Lappalainen.
Nimelt otsis teose muusikaline juht Chris Nightingale võimalikke esitajaid üle terve maailma, Värttinät oli keegi kuulnud ja lihtsalt soovitanud. See, et Tolkien oli «Sõrmuste isanda» kirjutamiseks inspiratsiooni kogunud ka Kalevala-traditsioonist, tuli välja alles hiljem.
Kokku kestis komponeerimisperiood Värttinä jaoks kaks ja pool aastat, tähendades sagedasi sõite Londoni, Toronto ja Helsingi vahel. Õnneks ei pea bänd live'is Torontos lavale astuma, muusika on salvestatud; tulevikus peaks see välja tulema ka eraldi plaadina.
Toronto enese jaoks tähendab «Sõrmuste isand» rohkemat kui lihtsalt üht lavashow'd. Esimest korda on Ontario provintsi valitsus investeerinud kommertsprojekti üle kahe miljoni kohaliku dollari.
Põhjus on selge – sellega loodetakse kasvatada turistide hulka, mis on vähenenud seoses 11. septembri, SARSi ja Kanada dollari järsu kallinemisega. Miljoneid dollareid on projekti paigutanud ka kohalikud ettevõtjad – näiteks on show'd massiivsete kampaaniatega turustatud Jaapanis, Saksamaal ja Suurbritannias.
Esialgu vaid Torontos
Pealegi ei ole torontolastel meelest läinud, kui oluline teatrikeskus oli linn veel 1990ndate algul, kui siinsetel lavadel tulid üksteise järel välja mõjukad muusikalid «Ragtime» ja «Ämbliknaise suudlus», lavastused, mis alles hiljem jõudsid Broadwayle.
Käestantud positsioonide tagasivõitmisele viitab ka Ontario provintsi turismijuht Bill Allen, kes kuulutab ajalehes The New York Times, et Toronto eesmärk on saada tähtsuselt teiseks teatrilinnaks Põhja-Ameerikas, kohe New Yorgi järel.
Sellest tulenevalt on ka «Sõrmuste isandast» võimalik kuni 2007. aasta kevadeni osa saada vaid Torontos – nii näeb ette eksklusiivleping. Londonis, kohas, kus tükk pidi esialgu välja tulema, ent kust ei leitud piisavalt suurt lava, näeb seda alles järgmisel sügisel.
Ja Broadway esietendus lükkub ilmselt alles 2008. aastasse.
Elul on ilusa une nägu