Kuna rahval juba tekkis küsimusi, et kus ja kuidas, siis seletaks veidi asja.
Tegemist siis rohkem ülemere levinud aktiivse rollimänguga kus osalised eri ametite ja ka eri poolte sõjamehi kehastavad, 2. maailmasõja perioodist. Ameeriklased, inglased, vägagi levinult sakslased, venelased ja ka mõned väiksemad sõjas osalenud riikide armeeüksused, nt Soome.
Jah, sakslaste, eriti just Relva-SSi kehastamine on eriti pop. Aga palju on ka tavalist Wehrmachti, lennuväge, tankiste jne. Osaleb ka - üllatus üllatus! - naisterahvaid, peamiselt siis nagu arvata võib, sanitaridena ja staapide koosseisus. Vanuselt on osalised muidugi enamasti täisealised, vanuselage eriti pole... on ikka kindraleid kehastavaid vanakesi ka
Tõsisema korralduse ja reeglitega ning ka suurema pühendusega tegelevad selle asjaga klubid. Niisama show pärast vormi selga tõmbamist võiks ju ka reenactment-diks kutsuda, aga seda eriti kõva häälega ei väidaks...
Eestis siis momendil tegeleb sellega üks klubi ametlikult, Frontline. Seal nii saksa poolel sõdinud eestlaste üksus Narwa pataljon kui ka Punaarmee üksus.
Üldiselt kui asjaga tõsiselt tegeleda tuleb läbi uurida tohutu hulk infot, ka pildimaterjali ja filmikaadreid. Kogu vorm ja varustus mida sõdurid kandsid võib maksma minna kümmneid tuhandeid kroone, kui ise nikerdada ja otsida alternatiive, siis ikkagi on see kallis hobi.
Sellevõrra, et asi vägagi rahaga seotud, on jõukamates lääneriikides klubid ka paremal järjel. Vormide ja varustuse kvaliteet on enamasti kõrgel tasemel (seda küll ka Eesti klubis), aga omatakse ka palju erinevat sõjatehnikat - masinad, raskerelvastust.
Välja näeb reenactment nii, et korraldatakse mingi temaatiline üritus, huvitavamad on muidugi lahingud, näiteks mingi ajaloolise kampaania lahing (Läänerinne Ardennides 1944). "Lahinguväljal" elatakse rolli sisse - kehtivad auastmed ja sõjaväeline kord. Tuld antakse kõigist torudest kui vajadus tekib (küll paukpadrunitega)!
Kirjutada võiks pikalt ja laialt, aga teema liiga suur. Ise ajan ka ühe taolise klubi loomise asja, kostüüme üritaks nagu kohapeal valmistada mitte poest kõike raske rahaga osta. Rahval huvi on, eks igaüks lööb kaasa kuidas rahakott ja ajakava lubavad.