Üritan luua väikese kokkuvõtte oma kilbi valmimise protsessist. Ja ka asjade hindadest. Et oleks huvilistel infot.
Esiteks ostsin Tartu Rebase tänava ehituspoest plaadi vineeri. Ja lasin selle koha peal pooleks lõigata et ta autosse mahuks. Plaat ise 150, lõikus 30. Võibolla leiutas laotöötaja selle lõikuse maksumuse asja ise ja pani raha mustalt oma taskusse. Aga selle raha ta sai.
Järgnes kilbi märkimine. Võtsin aluseks 130 korda 55 cm ruudu. Tõmbasin sellele pikuti keskele sirge. Ja jagasin kesksirge 10 cm kaupa ära. Pliiatsiga. (Siis järgnes hulk märkimist mille ma lõpuks katki jätsin nii et õppige minu vigadest. Selle jätan protsessist välja.) Kuna tegin tilga kujulist kilpi otsustasin et teen kolme sammuse (eelnimetatud 10 cm jaotus) ülemise kaare. Siis jätan neli sammu sirget äärt. (See tuleb siis kilbi laiem osa - maksimaallaiusega (milleks siis 55 cm).) Ja alumised kuus sammu jäävad kilbi alaosa kaareks.
Järgneb kirjeldus sellest kuidas ma shabloonide abli kaared märkisin.
Nüüd võtsin ajalehte. Kõlbab ükskõik mis paber. Ja asetasin selle kesksirgest ühele (loe: paremale) poole, paberi serv paralleelselt kilbiruudu (seesama 55 korda 130 plaat) alumise servaga. Paberi ülemine serv jäi (paralleelselt) vineeri ülemisele äärele. Paberi alumine serv aga kolmanda sammu kõrgusele. Nüüd joonistasin pastakaga paberile kilbi ülakaareks sobiva kaare. Lõikasin üle jääva osa ära ja märkisin paberi äärt pidi pastakaga vineerile poole ülemisest kaarest. Nüüd keerasin paberi (nagu raamatu lehte keerates) teisele poole kesksirget ja märkisin ka vasakule poole ülemise kaare.
Alumisega sooritasin samuti.
Nüüd seadsin nüüd märgitud vineerplaadi kolmele suuremat sorti veekanistrile (loe: lauale) ja kutsusin appi oma armastava isa. Tema lõikas kilbi mootorsaega märgitud joont pidi välja.
Järgnes poest plekkkausi ja pesunööri ostmine. (Plekkauss 20 krooni, pesunöör u 25 krooni. Nööri ma küll tegelt ei kasutanud kuna sain vanaemalt paremat).
Määrasin kilbil selle punkti kust ma kinni hoidma hakkan. (Mul see ühe kinni hoidmise kohaga kilp, mitte käsivarrele kinnitatud variant.)
Sinna puurisin augu. Märkasin et mu garaashis vedeleb teist laadi vene plekkauss mille diameeter on täpselt vastav õige kausi sisediameetriga.
Kasutades pastakat ja nöörijuppi märkisin vastava diameetri. Puurides joone augukesi täis lõikasin ma taskunoa saega vastava ketta sealt välja ja lihvisin ääred siledaks.
Nüüd katsin kilbi esimese kihi värviga. Ise kasutasin mettalivärvi Hammerite.
Ennist oli mul otsustatud kummast saab kilbi eesmine (loe: vastase poolne) ja kummast tagumine pool. Kauss sai mul selline mõnus matkakauss. See tähendab seda et tal on "kõrvakesed" kinni hoidmiseks. Ideaalne läbi puurimiseks ja kruvimiseks. Panin kausi tagumiselt küljelt läbi augu. Kõrvakesed jäid vastu vineeri kuna auk oli just kausi "keha" suurune. Läbi augu kukkumise eest hoiab seda pisike serv ja servast välja venitatud kõrvad. Kausi asetasin nii et kõrvad said vasakule ja paremale. (Kaalusin ka üles-alla varianti). Puurisin kõrvadele ja nende all olevale vineerile augud sisse. Ja kruvisin kausi vineeri külge kasutades kahe paari tangide abil lühemaks murtud kruve. ( Märgin ära et tasub kontrollida puuri tera ja kruvi läbimõõte, mina pidin plekkaugud laiemaks puurima.)
Kui kauss paigas kinnitasin kilbi tahaküljele mööda kesksirget poest ostetud põrandaliistu. See maksis 38 kr. Eelnevalt olin selle käepidemeosa noa ja liivapaberiga ümaraks teinud. Siis puurisin kruvi läbimõõdust veidi väiksemad (minu puhul puur 3 ja kruvi 3,5 mm) augud läbi liistu ja vineeri. Ning kruvisin liistu vineeri külge ja eemaldasin teibid. (Tegelikult oli mul algselt plaan kauss välisküljele kinnitada ja liist oli paigaldatud. Aga isa nõuande kohaselt võtsin liistu lahti ja panin kausi sissepoole.)
Siis toppisin pisikese vahe mis tekkis lõikevigade ja selle tõttu et kausi pind on kumeralt sisse suunduv ja vineeri äär sirge londijupikesi täis ja katsin teibiga.
Siis sai kilp teise kihi värvi, kaasa arvatud kauss ja teip. (Nüüd märgin ära et värvi kuivada laskmisega tasub olla kannatlik. Tasub pikas perspektiivis ära. Laske värv kuivada enne järgmisele operatsioonile asumist. Mina ei olnud kannatlik. Õppige minu vigadest.)
Nüüd kinnitasin kilbi servale akende soojustamiseks mõeldud ümardatud otstega kolmnurga läbilõikega kummivooliku. Sellel on oma liim ja muud mugavused küljes. See maksis 36 krooni 3 meetrit. Millest ära kasutasin umbes (tegelikult üsna täpselt) poole.
Nüüd tuleks teha veel tegemist nõudvad värvimistööd kuigi mina neid viimase asjana tegin.
Võtsin kaks kahemeetrist lonti, lõikasin ühendusjoont pidi lõhki ja katsin teibiga. Puurisin klibi ääre sisse augud. Tippudesse ja sirgetele külgedele 10 cm tagant. Ka tilga alumise kaare keskele mõlemale poolele üks. Nende kauguse servast tegin kindlaks võttes ühe üle jäänud vineerijupi ja kinnitades sellele aknasisu ning londi ja seda läbilõiget uurides. Umbes 2,5 cm on õige.
Ajasin kilbi äärele londi ja kinnitasin selle nööriga mille aukudest läbi ajasin. Üksikute aukude juurde tegin lihtsalt nööriga sõlmed, sinna kus auke ridamisi panin nööri spiraalis ja sõlmisin otstest. (Kasutage pehmet nööri. Kõva (ehk kanepinööri nagu minul) on väga raske korralikult sõlmida/käsitseda. Soovitan takunööri.)ü>
Londi maksab 19 krooni kaks meetrit ja kulus mul umbes kolm. Ka ostsin kruve mis maksid kokku 5. 70. Ühed pikemad, teised lühemad, 15 mõlemat.
Ja kilp valmis.
Loodan et midagi vahele ei jätnud ja et teil sellest kasu on.
Tänaksin Ennast, Ghilli (tema oli shablooniga märkimisel esimene tegija ja aitas saagimisel), oma vanemaid (üldine abi), vanavanemaid (saed, nöör) ja Mortenit (tema oma oli puur).
Kilbi (märkimise) eestvaade:
Kui seda pilti vaadata, siis pikkuse ja ülemise ringi kaare suhe sobib enam-vähem. Põhimõtteliselt on kilbi kuju selline nagu sel mustal, metalläärega kilbil, mis kassitoomele olen vahel tassinud (dmn, mul ei ole ühtegi pilti sellest...) See pildil oleva kilbi külgede kaks paralleelset keskosa on jama. Kui te selle alumise osa kumeruse jaotaksite ülevalt poolkaarest kuni terava allservani, siis oleks ehk normaalne Nende paralleelsete külgservade asemel peaksid jooksma juba viltused jooned alla kilbi otsa suunas
kilbi tasakaalustamiseks (õigetesse kohtadesse rihmade panek) on terve väike teadus. Üldjoontes peaks asi olema nii: käsi on 45 kraadise nurga all, kui rihmadest kinni hoitakse. Rusikasse võetavaid rihmasid tasub panna kaks, mitte üks, kaks paralleelset, nendevaheline mõtteline joon peaks saama rusika keskkohaks. Laiem rihm peaks olema küünarliigesest nii kaugel, et kui kilbi enda ette tõstad, siis soonima ei hakka.