Tabard

Allikas: Lohewiki

Tabard on varrukateta või lühikeste varrukatega pealisrõivas. Keskajal kanti seda sageli, harilikult õues. Tabardit võis kanda nii vööga kui ilma. Vappidega kaunistatud tabardid olid kasutusel ka omade äratundmiseks lahinguväljal.

Sõna on pärit prantsusekeelsest tabardest. Algselt tähendas sõna varrukateta tuunikalaadset särki, mida kandsid tihti talunikud, mungad ja jalaväelased. Hiljem jäeti küljeõmblused tegemata ning neid kandsid rüütlid oma turvise peal. Harilikult oli tabardi peal ka nende vapp. Praeguses tähenduses on tabard pigem lahtiste külgede ja peaauguga riidepalakas, mida tavaliselt kantakse vööga. Tabardile saab külge õmmelda ka õlakuid ja varrukaid ja muid kellasid ja vilesid.

Larbil on lihtne tabard üks kiiremini valmivaid rõivaid ning sellega on võimalik mitmed tänapäevased rõivad kantavaks maskeerida (tabardi all kantav pikkade varrukatega T-särk näiteks).

Pildil kujutatud lihtne tabard varjab mitte nii lihtsat plaatturvist (või selle puudumist).

Valmistamine

Lihtsa tabardi valmistamiseks osta riiet, mis on sinu õlgadest laiem. Osta seda umbes niipalju, et kui riie kokku voltida ja keskele pea jaoks auk teha, ripuks alumine serv veidi pealpool põlvi. Eelnev lause oli ühtlasi ka valmistamisõpetus.

Viimistlemiseks palista pea-auk ja servad. Seda ei pea tegema, kui kasutad riiet, mis ei hargne. Tabardit võib kaunistada servadesse õmmeldud teist värvi riidetükkide või peale õmmeldud või trükitud piltidega.

Vaata ka