Võikad haavad
2012 aasta algul sai lauamänguklubis Nupp kokku väike seltskond, kes sai lahket õpetust sellest kuidas luua võika väljanägemisega haavasid. Õpituba viis läbi elukutseline grimmeerija Iris Müntel. See artikkel võtab kokku fragmendid sellest õpitoast.
Kulumaterjal
Rasvavärvid
Kasutatakse haavadele värvi andmiseks. Sinikaid on kõige parem teha just nendega.
Põhjavärvid
Jumestuskreemilaadne värv, mida kasutatakse kehale kleebitavale võõrale materjalile naha tooni andmiseks. Võib kasutada ka jumestuskreeme.
Puudrid
Haavale tooni andmiseks ning teatud materjalide kleepumuse vähendamiseks.
Liquid Collodion
- Vedel Collodium või Collodion Eetripõhise lahusega kilejas materjal, mis kuivades kokku tõmbab ning pehmed koed mõnusatesse kortsudesse veab.
Mastix
Mastix on klassikaline tugev haavaliim, ka "vuntsiliim". Universaalne liim: vuntsid, habemed, parukaääred, aga ka kõik muu nahale.
Mastixi lahustaja
Mastixi lahustamiseks sobib vänge alkohol vähese õliga naha päästmiseks
Lateks
Haiseb ja ei tohi kokku puutuda õliga, kindlasti puuderdada, et ei kleebiks iseenda külge ning ei hakkaks rebenema. Lateksile pintsli näitamine tähendab, et pintsel tuleb ära visata (või puhastusbensiini lahustuma panna?). Enne lateksi kasutamist teiste inimeste peal tuleb kindlasti uurida, ega ta pole lateksi vastu allergiline! Ei talu ekstreemseid temperatuure. Kuivab kuskil 20 minutit, kuid kuivamist saab kiirendada fööniga. Saab haavu ette teha ning hiljem liimi abil nahale kanda. Parem on haavad valmistada tehismaterjali peal, sest sealt tuleb see paremini lahti kui inimnahalt.
Silikoon
Kahekomponente A ja B. Värvi segatakse vaid B sisse. Kokku segatakse üks ühele. Sobib ka jumestuskreemi lisamine värvi asemel. Võimalik valada vormidesse. Kui kasutada vormi järgi tehtud haavasid, siis on kõige parem need nahale kinnitada silikooniga, sest liim pole nii püsiv ja nahaga kaasaliikuv. Põhimõtteliselt saab valmistehtud asja kanda veel kord, aga ääred pole enam nii ilusad. Kuivab kuskil viie minuti ringis, fööniga kuivatada ei saa. Püsib hästi paigal ja justkui osa nahast Vastupidav- kannatab vett ja rebimist, kuid servasid on raske hajutada. Kallis materjal. Saab kasutada ka suusiseselt.
Grimmiželatiin
Kardab vett ja sooja. Servi saab sooja veega hajutada. Söögiželatiin lahustada-üks-ühele sooja veega. Probleemseks kohaks kuivamine ja rabestumine mõne tunniga. Haavad tehakse sellest otse nahale. Saab ehitada üles, anda haavale sügavust. Väikest asja väga teha ei anna. Tuleb mängida sellega seni, kuni hakkab ära kuivama. Fööni kasutada ei tohi. Ideaalne vahend tegemaks defekte ja põletusi, söövitusi jne. Kui panna segu kaheks sekundiks mikrolaineahju, siis kuivab väga kiiresti.
Vaha
Naha värvi, võimalik tasandada ning kasutada tekstuurimisel, ei kannata väga hõõrumist. Kui on vaja liikuvat ja kauapüsivat hava, siis panna õhuke kiht vatti ja liimi haava alla. Parem väiksemate haavade tegemise jaoks. Vahaga saab panna kulmu kinni, et jätta armi tunnet. Sama tulemuse saab ka tavalise kätepesu seebiga (selle lögaga, mis karpi jääb). Puhastamiseks tavalised salfad ja niisked titepühkmed. Võib kasutada ka tugevat alkoholi, kuhu on lisatud tilk õli (naha pehmendamiseks).
Vered
- Hele veri
- Tume veri
- Isetehtud vere retseptid internetist
- Kärnaveri
- Hästi viskoosne sügavpunane möks, üsna ideaalne vahend milleks iganes.
- Verekapslid
- Klassikaline retsept
- Kõige tumedam siirup (marjasiirup) ja lahustuv kohv kokku segada ning jätta pooleks päevaks kuni päevaks seisma. Paksema olluse saamiseks lisada tärklist või suhkrut. Üldiselt tuleb riiete pealt maha.
Mittekulumaterjal
- Spaatlid värvide korjamiseks.
- Palett värvide segamiseks; suvaline sile mittemärguv alus, ideaalis näiteks väike metalltahvel.
- Pintslid värvide hajutamiseks või puuderdamiseks.
- Föön kiire kuivatamise jaoks.
- Švammid.
- Karedama švammiga saab teha nahale võltsvere või värvide abiga kriimustusi.
Soovitusi ja tehnikaid haavade tegemiseks
Silikoonhaava vorm
Silikoonhaava vormi valamine on ühekordne kasulik ettevõtmine.
Vajalikud vahendid: plastiliin (ei tohi olla väävlit, sest see ei lase silikoonil taheneda), modelleerimispulk, paber. Tavaliselt müüakse õiget plastiliini kunstipoes; välimuselt kõvad hallikad suured tükid. Antud väitesse suhtuda ettevaatlikult, sest kunstipoes on ka väävlisisaldusega plastiliini
- Voolida plastiliinist haav. Tähelepanu peaks pöörama sellele, et servad jääksid õhukesed.
- Järgmisena tuleb voolitud haavale ümver teha ääred, et kipsi saaks sisse valada.
- Kipsi valamisel tuleb olla ettevaatlik, et ei jääks õhumulle.
- Saadud vormi tuleb haava samiseks valada sisse silikoon.
- Kuivanud haavad tuleb enne vormist välja võtmist ja selle ajal puuderdada, sest muidu kleepuvad nad iseenese külge.
- Seletavad pildid
Haavad
- Haava tegemisel on soovitatav kasutada pilte. Iris laadis mõned pildid haavadest ja sinikatest üles
- Mida loomingulisemalt (loe: lohakamalt) värve kasutada, seda reaalsem jääb. Loomulikkusele aitab kaasa rohkelt võltsverd (nipp, mida võib kasutada näiteks siis, kui pole aega pikalt haavasid värvida) ning palju erinevaid värve. Haavale võib soovitud efekti saavutamiseks lisada kodus leitavaid materjale- nt neljaviljasegu lisamine söögiželatiinist haavale jätab nahatükikeste mulje; pisikesed keedetud piklikud makaronid näivad vakladena jne.
- Lihtne haava värvimise õpetus: haava keskele kanda musta värvi, see annab sügavust; punakaga tõmmata üle haava servad; natuke kollast, kui mädaneb. Ümber saab teha sinaka ja lillakaga veresooni. Viimasena lisada veri (eriti ägedalt jääb kärnaveri).
Vahahaav
Kui on vaja liikuvat ja kauapüsivat haava, siis panna õhuke kiht vatti ja liimi haava alla. Võtta väiksem tükk vaha ning see käte vahel soojaks ajada. Kanda vaha nahale ning modelleerida pulga abil vahale soovitava haava kuju. Oluline on hajutada haava servad võimalikult õhukeseks. Võib kasutada vaseliini, sellega on hea vaha siluda. Saadud haav värvida kõigepeal naha tooni ning siis lisada haava värvid.
Hea lihtsa haava saab, kui nahale kantud vahakühm ajada natukene piklikumaks ning siis teha vaseliiniga koos oleva modelleerimispulgaga vahasse "sisselõige"; lisaks võib sügavuse andmiseks tekkinud valli otsi pulga abil ülespoole rebida.
Liimi ja vati haav.
Nõuab pigem rohkem aega, et ilus jääks. Talub liigutamist, kuid läheb kuivades aina kõvemaks ning jäigemaks, mis raskendab liikumist. Jätab krobelise, sügava ning lihaselise haava mulje.
- Vuntsiliim nahale kanda ning siluda seda näpu või vatitükiga seni, kuni on tunda, et see hakkab naha külge kleepuma. Siis rebida vatitükikesi ning teha neist pisikesed "ussikesed" ning asetada liimiga koos olevale nahale. Vatt ja liim kuivab umbes 20 minutit, kuid värvimist võib alustada ka enne.
Lateksiga tehtavad efektid
- Latekskortsud: kannad lateksi hästi pingule tõmmatud nahale ning lased sellel ära kuivada. Kui nahk uuesti lõdvaks lasta, tekib kortsuefekt. Mida rohkem kihte, seda tugevamad kortsud.
- Nahale kantud lateksi võib nahadefektide imiteerimiseks katki rebida.
Äritsejad
- Tallinnas Mustika keskuses pood nimega Fimage - verd, želatiini, vaha, grimmivärve, töövahendeid, lateksit.
- Profitest OÜ Tlnas Roosikrantsi tänaval.
- Mouldlife - grimm ja eriefektivahendid. arthur@grimm.ee ja Merike Ivas kosmeetikakoolist. Tellivad hulgi.