Vampire
Selles mängus on mängijad vampiirid - surematud, verejanulised, päikesekartlikud, salapäraste maagiliste võimetega koletised. Tegevus toimub tänapäeva maailmas, kus vampiiride salaorganisatsioonid on kokku leppinud oma olemasolu inimeste eest saladuses hoida. See ongi "Maskeraad", vampiiride poolt korraldatud etendus tavasurelike petmiseks. Maskeraadi varjus muretsevad vampiirid endale igaöist verd, punuvad intriige ning peavad ka suuremaid sõdu.
Mäng loodi üheksakümnendate alguses ning omandas vampiirivaimustuse tuules suure populaarsuse. Võrreldes D&D-ga oli Vampire: The Masquerade (V:tM) rohkem täiskasvanutele suunatud. Stiili poolest määratleti ennast mõnevõrra segase terminiga "gothic punk", kus "gothic" all mõisteti süngetoonilist keskajaromantikat ja "punk" all mässumeelset ja vägivaldset ellusuhtumist. Algselt keskendus mäng vampiiriks olemise kohutavuse nautimisele - sellele, kuidas vampiirilikud kired endisest inimesest aegamööda, kuid vääramatu kindlusega jälestusväärse koletise teevad - väga erinev kontseptsioon tollase D&D-ga võrreldes, kus domineerisid "hack'n'slash" ja varanduste kogumine.
Maailm on äärmiselt põnev, vampiiriühiskond on jagunenud klannideks, kes omavahel võitlevad, sõbrustavad või rivaalitsevad ja intriigi on selles settingus palju. Igal klannil on oma stiil ja ka erinevad võimed ja omadused. Intriig sünnib selles mängus peaaegu iseenesest. Mõneti sarnaneb setting Anne Rice-i raamatutele ja filmile Underworld (white wolf ja underworld käisid selle pärast kohtus, sest sarnasus oli liiga selge). Mängu nimi on masquerade, sest vampiirid varjavad ennast kõikvõimalike vahenditega inimeste eest.
Tänapäevaks on vampiiride maailma kõvasti laiendatud, intriigide ja mütoloogia komplitseerituse aste on tõusnud. Ning hoolimata sellest, et vampiiride maailmas saab nüüd mängida väga erineva iseloomuga mänge, on sellel siiani säilinud teatud "intellektuaalsuse" oreool.
Vanem Süsteem
Süsteem: leveleid pole, omadusi oskusi ostad endale xp eest. Mängija jaoks mugav, mängujuhi jaoks mitte eriti, arenenumatele persoonidele vastaste tegemine on tihti ajakulukas. Numbrid on pisemad kui dnds, kui sinu Strength on 6, siis oled üleinimlikult tugev. Mäng käib (paljude) kümneküljeliste täringutega. Enamalt jaolt mugav, aga näiteks automaadivalangu tegemisel on täringuid nii palju, et and ei taha pihku ära mahtuda ja kipuvad ka peale viset põrandale kukkuma.
Reeglistikul on mitmeid versioone:
- Vampire: The Masquerade (1st Edition) (1991) - esimene klassikaline World of Darkness
- Vampire: The Masquerade (2nd Edition) (1992) - arvestatavalt kohendatud lahingsüsteem
- Vampire: The Masquerade (Revised Edition) (1998) - kohendatud versioon
- Vampire: The Masquerade (20th Anniversary Edition) (2011) - eelmisega pea identne uus väljalase, kohendatud veidi uuema maailma tarvis
Uuem Süsteem
Seoses eelmise süsteemi loo "lõppemisega" alustati uute reeglitega veidi lihtsama kosmoloogiaga, sest mütoloogia osutus uustulnuka jaoks liiga keeruliseks. Võrreldes eelmise versiooniga puudub ka pidevalt taustal arenev "lugu".