Koordineerimisvahendid
Larbi korraldamine |
Larbi ettevalmistamisel, kui sa seda just päris üksinda ei tee, on mõistlik infovahetus veidi läbi mõelda. Antud artikkel toob välja mõned võimalikud suunad.
Koosolekute logid on olulised. Neid on kasulik samade asjade uuesti ülearutamise vältimiseks aeg-ajalt sirvida ning samuti on nad head rollide ja sündmuste hilisemaks väljakirjutamiseks. Võiks isegi öelda, et mõnes mõttes ongi koosolekulogid selleks, et nende abil kirjutada valmis rollide kondikavad, mida hakata omavahel kooskõlastama. Samuti saab sealt hilisema inspiratsioonipuuduse puhul ajurünnakute värskendavaid mõtteid lugeda.
Google Docs
Ilmselt üks mugavamini kättesaadavaid lahendusi on Google Docs, sest reeglina on Google'i kontod kõikidel korraldajatel Gmaili tõttu niigi olemas.
Antud komplektis töötavad nii tekstiredaktor kui ka tabelarvutus põhimõttel, et kõik sisseloginud saavad korraga faili muuta. Konfliktide korral (kui mõlemad kasutajad miskipärast sama rida on otsustanud muuta) on veidi jamamist, aga andmed ei kao vähemasti ära.
Hea lisaomadusena võib välja tuua uuenduse, mis lubab loodud kaustu teiste kasutajatega jagada. See tähendab, et kõik mängujuhid saavad luua ühe kataloogi, kus olevad failid on ka kõikidele teistele jagatavad ja muudetavad. Lisaks salvestub dokumentide ajalugu, juhuks kui keegi kuskil midagi ära kustutama peaks.
Miinuseks võib lugeda selle, et nõuab internetiühendust, ja selle, et on veidi aeglasem "päris" programmidest. Lisaks on oht, et Docs läheb lolliks kui mitu inimest korraga ühe teksti kallal rassivad.
Eriti hästi töötab koos Skype'i konverentskõnega, millest allpool.
Dropbox
Dropbox on väike ülimugav programm failide sünkroniseerimiseks inimese kõikide võimalike arvutite vahel. Pärast programmi paigaldamist tekib arvutisse kataloog, milles olev sünkroniseeritakse kõik nii veebi kui kõigi sinu võrgus olevate arvutite vahel.
Larbikorraldamisel on abi programmi pakutavast jagatud kaustade võimalusest, mis lubab kõigi mängujuhtide vahel luua ühe jagatud kataloogi, milles olevad failid alati sünkroonis püsivad.
Lisaks võimaldab Dropbox kataloogi Public pandud faile lingi abil mugavalt välja jagada.
Wikid
Wiki tööpõhimõte on hämmastavalt tore. Kui kirjutad vikidokumenti, saad erimärkidega tähistada sõnad, mis võiks kuhugi edasi viidata. Kui dokumendi salvestad, saad neil viidetel klõpsida ning pakutakse võimalust luua uus leht. Näiteks kui tahad tegelaste leheküljele luua artikli Vanapagan, kirjutad [[Vanapagan]] ning see muutub viiteks, millel klõpsides saad lehele sisu kirjutada.
Nii on võimalik luua oma mängu põhilehele viited "Tegelased", "Sündmused", "Liinid" ja neile omakorda vastav sisu. Kui kõik rollid hoolikalt ka talle tuntud tegelastele viitavad, muutub rollide sünkroniseerimine suurusjärgu võrra lihtsamaks; kogu kes-keda-tunneb küsimuse haldamine on palju kergem.
Vihjeid wiki kasutamiseks:
- Leheküljenimedena kasuta rollide "päris" nimesid ja mitte nende "funktsionaalseid" nimesid. Nii jäävad nimed mängu loomise ajal meelde. Mängu ajal kellelegi seletada, et "Madis on - noh see... ""Reetur #3" ju!" on parimal juhul keeruline ja ebamugav.
- Wikis on reeglina võimalik muutusi jälgida: see kunst on kasulik ära õppida, sest siis tead, mis teie rollides vahepeal muutunud on. (Märksõnaks on "Viimased muudatused" või RSS-voog)
- Oleme harjunud andmeid struktureerituna hoidma ja wiki komme hoida kõiki asju "samal tasemel" võib esialgu kuidagi turvatunnet kõigutada. Seetõttu on mõtet teha koondavad leheküljed ja jälgida, et kõik rollid ja lehed neis kajastuksid. Muidu võib tõesti juhtuda, et mõni leht läheb "kaduma"
- Kui panna koosolekulogid wikisse, on neid sealsamas hõlbus läbi töötada ja vastavateks alam-artikliteks laiali jaotada.
Tasuta wikilahenduseks sobib näieteks PBWorks.
Skype
Skype on veidi mugavam asendus MSNile. Vastupidiselt levinud arusaamale ei pea Skaibi kasutamiseks olema mikrofoni ja kõrvaklappe. Kui programmi ainult vestluseks kasutada on tegemist väga mõnusa viisiga grupivestlusi omada.
Kiirete koosolekute ja arutelude pidamiseks on Skaibi konverentskõne samas väga kasulik, ning mikrofoni hankimine tasub end kindlasti ära. Skype töötab paremini kõrvaklappidega, sest kõlaritest võib heli aeglasema ühenduse korral kajana teiste arvutitesse jõuda ja häirima hakata.
Foorum
Veidi vana, aga samas paljudele harjumuspärane viis suhelda. Plussiks teemad, miinuseks probleemid andmete leitavusega ja lisaraamatupidamine kõige kättesaavatuse tagamiseks.
Dragon.ee foorum pakub larbikorraldajatele (ja mängugruppidele) privaatfoorumeid, mis tavaliste uudishimulike silmade eest varjatud on. Neid tuleb administratsiooni käest küsida.